Windows Media Player 11 ipuçları.

Kullanıcıya 2000 yılında sunulan Windows Media Player (WMP) ilk başlarda oldukça beceriksiz bir oynatıcı iken Microsoft’un nerede ise sonsuz denebilecek çabalarıyla artık 3.parti alternatiflerine karşı oldukça büyük bir kullanıcı kitlesine sahip. Ve artık rahatlıkla 3. Parti alternatiflerini yetenek olarak yakaladı ve geçti bile diyebiliriz.

Windows Media Player gittikçe gelişiyor, fakat hala bazı düzeltmelere ihtiyacı var. Günlük basit kullanımda ihtiyaç duymadığımız, ama gerekli olduğunda yerini bulamadığımız bazı özellikler hala mevcut. Örneğin bu özellikler WMP 11 içinde var, fakat arayüzde öylesine gizlenmiş ki bulup çıkarmak yerine bu işi alternatif olarak yapabilecek başka programları indirip kurmak çok daha kolayımıza geliyor. Microsoft ise bu gerçeğin ya farkında değil, ya da “kullanıcının yeteri kadar zeki olmadığını” düşündüğü için önümüze ne koyulursa onu yiyeceğimizi zannediyor ve bildiğiniz gibi gelirleri de -kısmen- bu yüzden düşüyor.

Format Sorunları:
WMP 11’de zorlaştırılmış özelliklerden biri, şarkıları bilgisayarımıza kopyalarken karşımıza çıkıyor. CD’deki şarkıları bilgisayarlara kopyalarken sorun yaşamıyor olsak bile bu şarkıları cep telefonu, kişisel müzikçalar gibi taşınabilir cihazlarda dinlemeye kalktığımızda bir sürprizle karşılaşabiliyoruz. Çünkü WMP şarkıları varsayılan olarak .wma formatında kaydediyor. Fakat müziklerinizi bilgisayarınıza MP3 formatında kaydetmek de mümkün.

Bunun için Araçlar menüsünden Seçenekler‘i, oradan da Müzik Kopyala Sekmesini tıklayın. Karşınıza çıkacak pencerede kopyalama biçimini MP3 olarak değiştirin ve ses kalitesini de 192Kb/sn olarak ayarlayın.  Müzik dosyalarınızın boyutu biraz artsa da tatmin edici bir ses kalitesine sahip olacaklar.

Formatlarla ilgili sorun yalnızca müzik dosyalarında karşımıza çıkmıyor. Microsoft, çalma listelerini de PC’de oluşturduğumuzda problem yaratmayan ama diğer cihazlarda genellikle tanınmayan  bir format olan kendi .wpl uzantısını dayatıyor. Diğer cihazların çoğu ise m3u formatını destekliyor.

Fakat bunun da önüne geçmek mümkün. Şimdi Yürütülüyor sekmesinde şarkıları çalma listesine taşıdıktan sonra (Şimdi Yürütülüyor sekmesine sağ tıklayıp “Liste Bölmesini Göster” seçeneği ile çalma listesini görüntüleyebilirsiniz) çalma listesine tıklayarak Çalma Listesini Farklı Kaydet.. seçeneği ile çalma listenizi .m3u olarak kaydedebilirsiniz.

Microsoft Windows Media Player versiyonunu 10’dan 11’e yükselttiğinde çoğu kullanıcı artık radyo özelliğinin desteklenmediğini zannedip hayal kırıklığına uğradı. Fakat aslında Microsoft, internet radyo kanallarına ulaşabileceğimiz seçeneği ilk arayüzden kaldırıp Çevirimiçi Mağazalar menüsünün altına bir yerlere gizlemiş.

Bu özelliğe ulaşmak için WMP 11 menüsünden önce Görünüm, oradan Çevirimiçi Mağazalar seçeneklerine gidip Media Guide seçeneğini tıklayın. Karşınıza çıkan pencerede yukarıdan Radio bağlantısını tıklayarak online radyo istasyonlarına ulaşabilirsiniz. Eğer daha önce kurmadıysanız WMP sizden ActiveX eklentisi kurmanızı isteyebilir.

Diğer pencerelerin üzerinde tutun
Müzik dinlerken WMP11 penceresinin açtığınız diğer pencerelerin arkasında kaybolmasından şikayet ediyorsanız bunu da çözmek çok kolay. Microsoft WMP11’in varsayılan ayarlarında pencerenin arka planda kalmasına izin vermiş. Araçlar menüsünden Seçenekler’i tıklayın. Karşınıza çıkan pencerede Player’ı diğer pencerelerin üstünde tut kutucuğunu işaretleyin ve Tamam’a basın. Böylece WMP açık olduğu sürece ekranda ön planda kalacak.

Sessiz Mod ve SRS
WMP 11’de yanlış anlaşılan veya önemsenmeyen iki diğer özellik de Geliştirmeler menüsünde bulunan Sessiz Mod ve SRS WOW Efektleri.

Sessiz mod özellikle geç saatlerde PC’nizde video izlerken, sahneler değiştikçe sürekli ses seviyesiyle uğraşmak zorunda kalmamanızı sağlıyor.  Sessiz modda yüksek ve alçak sesler arasındaki fark azaltılıyor ve daha eşit bir ses yüksekliği sağlanıyor. Sessiz modu devreye sokmak için Görünüm menüsünde Geliştirmeler‘i, oradan da Sessiz mod‘u seçin. Alttaki panelde “” seçeneğini tıklayarak ayarlarınızı yapın. Orta düzeyde fark, ses seviyelerini eşitleme konusunda biraz daha cömert davranıyor.

SRS WOW efektleri ise ufak veya yetersiz hoparlörler kullanırken bass ve stereo efektleri biraz daha belirginleştirmek için kullanılıyor.  Görünüm menüsünde Geliştirmeler‘i, oradan da SRS WOW Efektleri‘ni seçin. Alttaki panelde “” seçeneğini tıklayın ve kullandığınız hoparlör ayarlarınızı yapın. Wow efekti, sesteki stereo özelliğini biraz daha genişleten bir özellik. Küçük hoparlörleriniz varsa fazla abartmamak en iyisi. Dinlediğiniz müziğin tarzına göre düşük seviyede oynamalar yaparak deneyim kazanabilirsiniz.

Bağlantı Kesintileri
Eğer internet bağlantınız yavaşsa ya da bağlantı hızı sürekli değişiyorsa, internet üzerinden izlediğiniz videolar veya dinlediğiniz müzikler de pek keyif vermeyecektir. Çünkü WMP, bağlantınızın sürekli aynı hızda olduğunu kabul eder ve arabelleğe aldığı veri miktarını da bu şekilde yapılandırır. WMP 11’de arabellek boyutunu ayarlayarak çoğu zaman bu sorundan kurtulabilirsiniz. Örneğin bağlantınız iki saniyeliğine düştüğünde,  4 saniyelik bir arabellek boyutu ile kesintinin farkına bile varmayabilirsiniz, fakat kesinti ve yavaşlamalar daha uzun olduğunda 4 saniye işe yaramayacaktır. Bu ayarı değiştirmek için Araçlar menüsünden Seçenekler’i tıklayın ve Performans sekmesindeki Ağ arabelleği seçeneğindeki değeri arttırın.

Arabellek boyutunu ufak değerlerle arttırmakta fayda var. Çünkü bu değer aynı zamanda WMP 11’e şarkı veya görüntüyü kaç saniye bekledikten sonra oynatmaya başlayacağını söylüyor ve biraz daha fazla disk alanı kullanıyor.

Windows Media Player 11 piyasadaki en iyi müzik/video oynatıcısı olmasa da hem Windows’a entegre olduğu için, hem de Windows arayüzünde zırt pırt karşımıza çıktığı için en çok kullanılanlardan biri. Yukarıdaki ipuçları sayesinde sinirbozucu özellikleri yanında işe yarar özellikleri olduğunu da hatırlamış olduk. Windows 7 ile birlikte gelen Media Player 12 de mükemmel değil, ama en azından henüz resmi olarak çıkmadı.

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: